YELTAY Seriye Mohaç Koşusu Zaferini de Ekledi !

29 Ağustos 1526 tarihinde, Osmanlı İmparatorluğu ve Macaristan Krallığı orduları arasında meydana gelen ve Macaristan’ın büyük bir bölümünün Osmanlı hakimiyetine girmesiyle sonuçlanan Mohaç Meydan Muharebesi adına düzenlenen Mohaç Koşusu, 13 Nisan Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.

4 yaşlı safkan Arap atlarının, İstanbul yarış sezonu başında start aldıkları en önemli sınavlardan biri olan Mohaç Koşusu‘nu (Açık – G2 / DHT) Davut Kaya‘nın sahibi olduğu, Hüseyin Kaya tarafından antrene edilen al erkek safkan YELTAY (Güntay Yeldem / Pegasus) jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

Koşunun videosu için tıklayınız…

Üst üste 5. koşu galibiyetine ulaşan başarılı safkan YELTAY son olarak, 4 Mart tarihinde İzmir Şirinyer Hipodromu’nda katıldığı Nejat Evliyazade Koşusu’nu, bugünkü jokeyi Selim Kaya ile kazanmıştı.

Çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen, birincilik ikramiyesi 225.000 TL olan ve 4 yaşlı 11 safkan Arap atının birincilik mücadelesi verdiği sezonun bu önemli randevusunda ikinciliği, Uğur Polat idaresindeki SELKUT (Özgünhan – K.Irak 61 / Arslanbey) elde ederken, kır safkan SERDÜMEN (Tamerinoğlu – Birgican / Çelebi 1) Halis Karataş ile üçüncü, Gökhan Kocakaya ile Mohaç Koşusu’na katılan AKKULA (Turbo – Kalebatur / Haberbatur) ise tabelayı tamamladı.

Kazanan YELTAY için koşunun bitiriş derecesi 1.43.81 olurken, farklar 2 Boy – 3 Boy – 1 Boy   şeklinde sonuçlandı.