VALENCIA Dişi Tay Deneme Koşusu’nu Zorlanmadan Kazandı !

Yarışçılığımızın derbisi 92. Gazi Koşusu’na en önemli hazırlık olan Dişi Tay Deneme Koşusu (Açık – G1 / D) 13 Mayıs Pazar günü koşuldu. 3 yaşlı safkan İngiliz dişi taylarının katıldığı sezonun ilk klasik mücadelesi, İstanbul Veliefendi Hipodromu çim pistinde gerçekleşti.

Adına ve ağırlığına yakışır bir seyir zevki sunan bu heyecan dolu yarış, Celal Tekdoğan‘ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu VALENCIA (Mendip – Lunarat / Royal Abjar) isimli tayın birinciliğiyle sonuçlandı. Jokeyi Ahmet Çelik idaresinde start alan kır dişi safkanın antrenörü ise Metin Tekdoğan. 12 tayın katıldığı mücadelenin birincilik ikramiyesi 550.000 TL, yetiştiricilik primi de 137.500 TL olarak belirlenmişti.

Yarışın videosunu izlemek için tıklayınız.

Kazanan tayın, 1.34.03 bitiriş derecesi yaparak Dişi Tay Deneme Koşusu rekoru kırdığı 1600 metre mesafeli koşuda, farklar 1 Boy – 3 Boy – 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı. Kariyerinin 9. yarışında 7. birinciliğine ulaşarak çok başarılı bir tablo çizen VALENCIA, geçtiğimiz yıl SİAYSD Koşusu’nu (G2) kazanmıştı. Son yarışını ise 13 Nisan günü koşmuş ve F. Derya Beşikçi Koşusu’ndan (KV-8) galip olarak ayrılmıştı.

En son 27 Nisan’da Nadas Koşusu’ndan (KV-9) birincilikle ayrılan PERİ LİNA (Falco – Efisia / Efisio) jokeyi Mustafa Çiçek’le koşunun ikincisi oldu. Son katıldığı koşu olan F. Lütfi Karaosmanoğlu Koşusu’nda (G3) ikincilik elde eden GRAYAMAZON (After Market – Setryn / Strike The Gold) jokeyi Selim Kaya’yla koşuda üçüncü olurken, onuncu yarışında da tabeladan düşmeyen ŞEKER HANIM (Victory Gallop – Şeker Ayşe / Barnato) jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde mücadeleyi dördüncü tamamlayan safkan oldu.

2008 yılından beri ülkemizde de uygulanan Triple Crown’ın ilk ayağı, dişi taylar için Dişi Tay Deneme Koşusu’dur. Galip gelen safkan, yıl içinde Gazi ve Ankara Koşularını da kazanırsa Triple Crown (Üçlü Taç) yapacak ve yarış ikramiyelerine ek olarak 1.650.000 TL bonus ödülün sahibi olacak.