TSYD Koşusu’nda KREACHER Rakipleri Şans Tanımadı !

1963 yılından bu yana Türk spor yazarlarının mesleki kuruluşu olan; Türk basını ve sporuna önemli katkıları bulunan Türkiye Spor Yazarları Derneği adına düzenlenen (KV-8/S) koşu 29 Nisan Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlendi.

4+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus koşu çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleşti. Kendini kanıtlamış 5 başarılı safkan, yarışseverlere seyir zevki yüksek bir mücadele izletti. Vefa İbrahim Aracı’nın kendi yetiştirdiği safkanı KREACHER (Dehere – Aces Dancing / Big Shuffle) jokeyi Ahmet Çelik ile bu önemli koşuyu kazanmayı başardı.

Startta aldığı liderliği fotoya kadar koruyan doru erkek safkan için bitiriş derecesi 1.37.61 oldu. Yarışta farklar ise 2,5 Boy – 3,5 Boy – 2,5 Boy şeklinde oluştu. KREACHER daha önce (G1) Fatih Sultan Mehmet Koşusu (2016) birinciliği ve (G1) Yavuz Sultan Selim Koşusu (2017) ikinciliği elde etmişti. Ayrıca bu sonuçla birlikte jokey Ahmet Çelik de kariyerinde ilk kez TSYD Koşusu kazanmış oldu.

80.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda tabelanın diğer basamakları şöyle oluştu; 2017 yılı Yunus Emre Koşusu (G3) galibi DAYIM BENİM (Lion Heart – St Clair Ridge / Indian Ridge) ikinci, SİNCLAR (Okawango – Sigar / Always A Classic) üçüncü, son galibiyetini İzmir’deki (KV-9) Smyrna Koşusu’nda alan YALPAGAN (Unaccounted For – Gimme Hope Joanna / Sri Pekan) da dördüncü oldu.