Şampiyon HEP BERABER !

92. Gazi Koşusu’nu Veysel Kahraman’ın sahibi olduğu, Mehmet Yalçın’ın antrene ettiği , jokeyi Ahmet Çelik idaresindeki HEP BERABER, çim pistte 2400 metre mesafede 2.29.67’lik bitiriş derecesiyle kazandı.

Üst düzey bir mücadeleye sahne olan ve adını yarışçılık tarihimize altın harflerle yazdırmayı başaran safkanın ilgilisine, antrenörüne ve jokeyine kupayı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba verdi.

Ulu Önder Atatürk’ün adına düzenlenen ve 1927 yılından bu yana aralıksız gerçekleşen, Türk Yarışçılığı’nın derbisi Gazi Koşusu‘nun 92.’si, 1 Temmuz 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. 1.650.000 TL birincilik ikramiyesi olan, 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının start aldıkları yılın bu en önemli klasiğini Fedai Kahraman’ın yetiştirdiği, Veysel Kahraman’ın sahibi olduğu HEP BERABER (Scream to Scream – Venezuella / Sports Hero) isimli safkan jokey Ahmet Çelik’le 2.29.67’lik derece yaparak kazandı. Erkek Tay Deneme Koşusu’nu da kazanmayı başaran HEP BERABER, 22 Eylül tarihinde koşulacak Ankara Koşusu’nu da kazanması durumunda, Triple Crown yapmayı başaracak.

2018 yılının şampiyonu safkan; bu galibiyetiyle sahibine, birincilik ikramiyesine ek olarak, kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 2.523.320 TL kazandırdı.

Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen bu unutulmaz günün heyecanına, yarışseverlerin yanı sıra atçılık camiasının önde gelenleri, iş ve sanat dünyasından önemli isimler, politikacılar ve devlet erkanı da katıldı.

Gazi Koşusu öncesi Apranti Eğitim Merkezi öğrencilerinin gerçekleştirdikleri bayraklı gösteri ayakta alkışlanırken, koşuda yer alan jokeyler seyircileri selamladı.

Koşunun videosunu izlemek için tıklayınız

Ahmet Çelik,  üst üste 4. kez Gazi Şampiyonu…

2018 yılı Gazi Koşusu’nu kazanan başarılı jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında RENK ile, 2016 yılında GRAYSTORM ile ve 2017 yılında PIANO SONATA ile kazanarak, Ekrem Kurt’a (1971-1972-1973) ait 3 yıl kazanma rekorunu yenilemişti. 2018 yılı Gazi Koşusu’na bu kez HEP BERABER isimli safkanla katılan Ahmet Çelik, 4. kez üst üste bu önemli klasiği kazanarak, adını yarışçılık tarihimize yazdırmayı başardı.

2400 metre mesafe üzerinden çim pistte gerçekleştirilen bu yılki Gazi Koşusu’nda 18’i erkek, 3’ü dişi olmak üzere toplam 21,  üç yaşlı safkan İngiliz tayı birincilik için mücadele verdi.  Veliefendi Hipodromu’nda saat 17.15’te yaklaşık 25 bin yarışseverin takip ettiği koşunun ikinciliğini, Özlem Ece Karamazı’nın sahibi olduğu DISTANT SHINING (Luxor – Thinker Bell / Always A Classic) Gökhan Gökçe idaresinde elde ederken, Hatice Yıldız’ın sahibi olduğu, Uğur Polat ile 92. Gazi Koşusu’na katılan MISTER GÖRKEM (Powerscourt – Gençceren / Kaneko) üçüncü, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, VANCOUVER (George Vancouver – Kilfarasy / Galileo) da Mustafa Çiçek ile dördüncü oldu. Koşunun farkları 4 Boy – 1/2 Boy – Boyun şeklinde gerçekleşti.