Sait Akson Koşusu’nu Zaferle Tamamlayan MISTER GÖRKEM, Gazi Koşusu’nda Favori Olduğunu Gösterdi !

3 yaşlı erkek İngilizler için Gazi Koşusu öncesi en önemli sınavlardan biri olan (Açık-G2/E) koşu; Kulübümüzün Kurucu Üyelerinden, ünlü atçı merhum Sait Akson adına 1971 yılından bu yana düzenleniyor. 2018 yılındaki de 3 Haziran Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda günün 8. koşusu olarak gerçekleşti. 

Çim pistte 2200 metre mesafeli olarak koşulan koşuyu Hatice Yıldız‘ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Mehmet Öcal tarafından antrene edilen MISTER GÖRKEM (Powerscourt – Gençceren / Kaneko), jokeyi Uğur Polat ile kazanmayı başardı ve 92. Gazi Koşusu öncesi dikkatleri üzerine çekti. Doru erkek tay son startı olan Dinçer Cebeci Koşusu’nu (KV-9) da yine Uğur Polat idaresinde kazanmıştı. Ayrıca bu sonuçla birlikte safkan, 9 koşuluk kariyerindeki birincilik sayısını 5’e çıkardı. Öte yandan Uğur Polat jokeylik kariyerinde ilk kez Sait Akson Koşusu’nu kazanma başarısı gösterdi.

Koşunun videosunu izlemek için tıklayınız.

Toplam 14 erkek tayın katılım gösterdiği yarışta tabelanın diğer basamakları şöyle oluştu; 2017 yılı Çaldıran Koşusu (G1) galibi ve 2018 yılı Erkek Tay Deneme Koşusu (G1) ikincisi RHYTHM DIVINE (Torok – Stainless / Unaccounted For) jokeyi Halis Karataş ile ikinci, Erkek Tay Deneme Koşusu (G1) galibi HEP BERABER (Scream To Scream – Venezuella / Sports Hero) Ayhan Kurşun idaresinde üçüncü, Mevlana Koşusu (A3) ve Orhan Meker Serbest Handikapı (KV-18) birincilikleri bulunan RUN AND WIN (Win River Win – Bella Mia / Ocean Crest) ise jokeyi Selim Kaya ile dördüncü oldu.

225.000 TL birincilik ikramiyesi belirlenen bu mücadelede MISTER GÖRKEM için bitiriş derecesi 2.15.31 olurken, farklar 1/2 Boy – 3 Boy – Baş şeklinde sonuçlandı.