PERI LINA İstanbul’a Adımını Nadas Koşusu Zaferiyle Attı !

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 27 Nisan Cuma gecesi programın son mücadelesi, yarış tarihimizin en parlak kısraklarından NADAS (Our Guile – Big Romance / Sallymount) adına düzenlenen (KV-9/S/D) koşuydu.

1971 doğumlu kısrak, koştuğu dönemde Gazi Koşusu, Kısrak Koşusu, Başbakanlık Koşusu ve 3 kez de Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu kazanarak eşine zor rastlanır bir kariyer inşa etmiştir. Onun anısına ilk kez 1992’de koşulan ve artık gelenekselleşen mücadelenin bu yıl 27.’si gerçekleşti.

Aynı gün koşan Cihangir ve Atilla Midillili Koşularının ardından 1600 metre çim pistte startı verilen Nadas Koşusu’nun birincilik ikramiyesi 80.000 TL idi. 3 yaşlı safkan İngiliz dişi taylarının Tay Deneme ve Gazi Koşusu gibi önemli klasikler öncesindeki ilk ciddi sınavlarından olan koşu saat 21.30’da gerçekleşti ve koşuya 16 safkan katıldı.

Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve sahibi olduğu PERİ LİNA (Falco – Efisia / Efisio) jokeyi Selim Kaya’yla koşuyu galip tamamladı. Bu sonuçla birlikte kır safkan start aldığı 7. koşuda 4. birinciliğine ulaşırken, jokey Selim Kaya da Nadas Koşularındaki dördüncü zaferini elde etti. Ayrıca kazanan PERİ LİNA 1.34.70 ile tüm Nadas Koşularının en iyisi derecesini gerçekleştirdi ve farklar 1,5 Boy – 1 Boy – 3,5 Boy şeklinde oluştu.

Koşunun ikincisi; 2017 yılında (G1) Karayel, (G2) Uluslararası Kraliçe II. Elizabeth ve (G2) 15 Temmuz Şehitleri koşularından birincilikle ayrılan MISS PLANET (Native Khan – White Lily / Shining Wolf) oldu. (G3) I. İnönü Koşusu ikincisi ŞEKER HANIM (Victory Gallop – Şeker Ayşe / Barnato) tabelanın üçüncü basamağında yer alırken, (G1) Çaldıran Koşusu üçüncüsü RUN FOR DERYA (Victory Gallop – Strong Hope / Perfect Storm) da tabelayı tamamladı.