Niğbolu Koşusu’nda Zafer SERDÜMEN’in !

4 yaşlı Araplar için yılın en önemli sınavlarından biri olan Niğbolu Koşusu; Yıldırım Bayezid komutasındaki Osmanlı ordusunun 1396 yılında düzenlenen son büyük Haçlı Seferi’ne karşı kazandığı zaferin anısına 22 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. Arap atları için Triple Crown’un ikinci ayağı olan (Açık-G1/DHT) koşu, 45. İstanbul yarış gününde Başbakanlık ve KKTC koşularıyla beraber sonucu merakla beklenen mücadelelerden biriydi.

Kariyerleri son derece parlak 11 safkan Arap atının etkileyici performanslarına tanık olduğumuz Niğbolu Koşusu’nda zafere ulaşan isim, Tayral Tutumlu’nun kendi yetiştirmesi olan ve Batuhan Turğul tarafından antrene edilen SERDÜMEN (Tamerinoğlu – Birgican / Çelebi.1) oldu. Jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde rakibi SELKUT’a baş farkıyla üstünlük sağlayan kır erkek safkan, son olarak Haziran ayında Ankara’daki Vali Koşusu’nu (A3) kazanmıştı. Bugün kazandığı zaferle 15 yarışlık kariyerindeki birincilik sayısını da 8’e çıkarmış oldu.

Koşunun videosu için tıklayınız.

Çim pistte koşulan 2400 metre mesafeli yarışta; İstiklal Savaşı Koşusu (G1) galibi SELKUT (Özgünhan – Kemiyetülırak.61 / Arslanbey) Halis Karataş’la ikincilik elde ederken, Akın Sözen idaresinde yarışı uzun süre önde götüren AKKULA (Turbo – Kalebatur / Haberbatur) üçüncü, İstiklal Savaşı Koşusu üçüncüsü CEVHER (Bilgin – Mahsuse.45 / Albatur) ise Müslüm Çelik ile tabelayı tamamlayan safkan oldu.

400.000 TL birincilik ikramiyesi verilen müsabakanın yetiştiricilik primi ise 100.000 TL’ydi. Koşuda SERDÜMEN için bitiriş derecesi 2.48.35 olurken, farklar Baş – Baş – 2 Boy şeklinde oluştu.