KING SERKAN Anafartalar Galibiyeti Sonrası G1 15 Temmuz Şehitleri Koşusu’nu da Kazandı !

Yüce Milletimiz; 15 Temmuz 2016 tarihinde, özgürlüğünün, temel hak ve demokratik haklarının korunması hususunda darbe girişimine karşı dik durmuş ve tarih yazmıştır. Hain darbe girişimi karşısında tek yumruk olan Milletimiz, söz konusu vatan olduğunda çoluğuyla, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, sanatçısıyla, siyasetçisiyle, ülke sevdalıları olarak tek bir bayrak altında birleşmiş ve şanlı bir destan yazmıştır.

Ülkemizin birlik ve beraberliği için vatandaşlarımız canlarını hiçe sayarak şehit düşmüş, gazi olmuş ve tarihe geçmiştir. Bu vesileyle 15 Temmuz darbe kalkışması gecesinde vatanı için canlarını feda eden, Aziz Şehitlerimizin anısına 15 Temmuz Pazar günü, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda ilk kez “15 Temmuz Şehitleri Koşusu” düzenlendi.

İlki 2017 yılında Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda, ardından 14 Temmuz 2018 günü bir kez daha Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleştirilen bu önemli koşu, ilk kez Veliefendi Hipodromu’nun ev sahipliğinde, 15 Temmuz Pazar günü, programın 7. mücadelesi olarak düzenlendi. Geçmiş koşu performansları son derece parlak, 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının mücadele verdiği 15 Temmuz Şehitleri Koşusu‘nu (Açık-G1), A. Murat Şen‘in sahibi olduğu, İlhami Gültepe tarafından yetiştirilen doru erkek tay KING SERKAN (Yonaguska – Selcanım / Always A Classic) jokeyi Erhan Yavuz ile kazandı.

Son 7 koşusundan 6. birinciliğini çıkarmayı başaran KING SERKAN, son olarak Gazi Koşusu’nun da düzenlendiği 1 Temmuz tarihinde katıldığı Anafartalar Koşusu’nda (G3) start almış ve bugünkü jokeyi Erhan Yavuz ile bu koşudan galip ayrılmayı başarmıştı.

Koşunun videosu için tıklayınız…

14 Temmuz günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda koşulan “15 Temmuz Şehitleri” koşusu haberi için tıklayınız…

400.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan, sentetik pistte 2000 metre mesafeli 15 Temmuz Şehitleri Koşusu’nun ikincisi,  Gökhan Kocakaya idaresindeki EL NINO (Victory Gallop – Platonic Chat / Danehill Dancer) isimli safkan olurken, kır erkek safkan SHARPA (Kurtiniadis – Dinara / Sri Pekan) Selim Kaya ile üçüncü, koşuya tempo veren isim olan BECERİKLİHAN (Kaneko – Antilop / Ajmera) ise sonlarda düşen temposu ile Ahmet Çelik idaresinde tabelayı tamamlayan isim oldu.

Koşuda bitiriş derecesi 2.15.25 olarak belirlendi ve farklar 1 Boy – Boyun – 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı.