Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşusu’nda ALTINCI HİS Fark Yarattı !

Ankara’da sezonun 21. yarış gününde 8 koşulu bir program vardı. Günün 5. mücadelesi olarak saat 16.30‘da koşulan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşusu güzel bir mücadeleye sahne oldu. Çim pistte 2400 metre mesafede gerçekleşen yarışa, tümü Grup koşu tecrübesine sahip 12 safkan katıldı. Son beş yılda üst üste kazanan KARAÜZÜM‘ün rekoru elinde bulundurduğu bu Grup 1 koşunun 2018 yılı birincilik ikramiyesi 605.000 TL, galibiyete verilen yetiştiricilik primi ise 151.250 TL olarak belirlenmişti.

Mücahit Yıldızhan‘ın sahibi olduğu 5 yaşındaki ALTINCI HİS (Özgünhan – Serengül / Sergen), bu koşuyu ilk kez kazanan jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde fotoyu önde bulan safkan oldu. Sultansuyu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi olan al erkek atın antrenörü ise Mehmet Akbulut‘tu. Kariyerinin ilk G1 birinciliğine ulaşan ALTINCI HİS daha önce Vali (İstanbul) Koşusu (G3) galibiyeti ve TBMM Koşusu (G1) üçüncülüğü elde etmişti.

Bu yıl 70’incisi düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşusu’nun videosunu izlemek için tıklayınız.

Yarışta start alan tek kısrak, GÖZYAŞI GECESİ (Özgünhan – Hankızı / Sezginbey), son metrelerde yaptığı ataklarla jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde ikinciliği kurtardı. Al kısrak 2017 yılı Halide Edip Adıvar Koşusu (G3) galibi ve Veliefendi Koşusu (G1) ikincisiydi.

Bu koşuyu en son 2005 yılında kazanan jokeyi Halis Karataş ile yarışa katılan SEMEND (Halid – Betülüm / Tamerinoğlu) tabelanın üçüncü basamağında yer aldı. Al erkek safkan aynı koşuya geçen sene de katılmış ve ikincilik elde etmiş, ayrıca geçtiğimiz yıl Veliefendi (G1) ve Anadolu Tarım İşletmesi (G2) koşularından da birincilikle ayrılmıştı.

2016 yılı Cumhuriyet Koşusu (G1) galibi kır erkek safkan DENİZİM (Altaha – İlkehanım / Yelhan) ise jokeyi Akın Sözen‘le dördüncü olarak tabelayı tamamlayan isim oldu. Başarılı safkanın kariyerinde Hatay (G1), Haralar (G1),Karacabey Tarım İşletmesi (G2) ve Tigem Koşusu (G2) galibiyetleri bulunuyor.

Koşuyu kazanan ALTINCI HİS için bitiriş derecesi 2.47.73 olurken, farklar 5 Boy – Boyun – 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.