Erkek Tay Deneme Koşusu’nun Temposu ve Derecesi HEP BERABER’den !

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda sezonun 15. yarış günü birbirinden heyecanlı yarışlara sahne olurken, kapanışı 63. Erkek Tay Deneme Koşusu (Açık – G1 / E) yaptı. Yılın derbisi 92. Gazi Koşusu’na giden yoldaki ilk klasik, 14 safkanın katılımıyla gerçekleşti.

13 Mayıs Pazar günü Dişi Tay Deneme Koşusu ile yılın prensesi belirlenmişti, günün son mücadelesi Erkek Tay Deneme Koşusu ile de yılın prensi belli oldu. Veysel Kahraman‘ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman‘ın yetiştirdiği HEP BERABER (Scream To Scream – Venezuella / Sports Hero) jokeyi Ayhan Kurşun‘la koşuyu kazanarak yılın erkek tayı olmayı başardı. Mehmet Yalçın tarafından antrene edilen doru erkek safkan en son 16 gün önce Cihangir Koşusu’nda (KV-8) start almış ve yarıştan birincilikle ayrılmıştı. Bu koşuyla birlikte kariyerindeki yedinci startında dördüncü galibiyetine ulaşmış oldu.

3 yaşlı safkan İngiliz erkek taylarının katıldığı koşunun birincilik ikramiyesi 550.000 TL, yetiştiricilik primi de 137.500 TL olarak belirlenmişti. Erkek Tay Deneme Koşusu rekoru kıran HEP BERABER için bitiriş derecesi 1.33.05 olurken, yarışta farklar 3,5 Boy – 1/2 Boy – 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşunun videosu için tıklayınız.

Çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleşen koşunun ikincisi, Mustafa Çiçek’le start alan; 2017 yılı Çaldıran Koşusu (G1) galibi ve 8 yarışlık kariyerine 5 birincilik, 2 ikincilik, 1 dördüncülük sığdıran RHYTHM DIVINE (Torok – Stainless / Unaccounted For) oldu. Üçüncülük Selim Kaya idaresinde; Toroslar Koşusu (G2) ikincisi SHARPA (Kurtiniadis – Dinara / Sri Pekan)’nın olurken, kariyerindeki 5 koşunun üçünü birincilikle bitirme başarısı gösteren BODYGUARD HERO (Lonhro – Your Flame In Me / Boundary) da jokeyi Halis Karataş ile tabelayı tamamlayan safkan oldu.

2008 yılından beri ülkemizde de uygulanan Triple Crown’ın ilk ayağı, İngiliz erkek taylar için Erkek Tay Deneme Koşusu’dur. Galip gelen safkan, yıl içinde Gazi ve Ankara Koşularını da kazanırsa Triple Crown (Üçlü Taç) yapacak ve yarış ikramiyelerine ek olarak 1.650.000 TL bonus ödülün sahibi olacak.