Çanakkale Zaferi Koşusu’nda ÇALTEPE Rakipleri Önünde Kupaya Uzandı !

Tarihimizin en önemli sayfalarından biri olan Çanakkale Savaşı, 1915 – 1916 yıllarında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ve İtilaf Devletleri arasında gerçekleşmiştir. Önce denizden boğazı geçmek isteyen düşman kuvvetleri, karşılaştıkları direnç ve verdikleri ağır kayıplar nedeniyle karaya asker çıkarmak zorunda kaldılar. Arıburnu, Conkbayırı, Seddülbahir ve Anafartalar gibi birçok cephede çarpışan Türk ordusu, kısa sürede büyük başarılar elde etti ve düşmanı 9 Ocak 1916 tarihinde tamamen topraklarımızdan temizledi. Sadece Türk tarihi değil, dünya tarihi açısından da önemli sonuçlar doğuran bu büyük zaferin anısına 29 Temmuz Pazar günü düzenlenen (Açık – G1 / DHT) koşu İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.

48. ve II. İnönü ile merhum Asli Üyemiz Mustafa Alver adına düzenlenen koşuların koşulduğu 48. İstanbul yarış gününde, programın 5. koşusu olarak gerçekleşen Çanakkale Zaferi Koşusu’na 3 yaşlı 15 safkan Arap tayı katıldı. Cüneyt Yıldızhan’ın sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi ÇALTEPE (Ayabakan – Ferayi / Şövalye) jokeyi Halis Karataş’la koşudan galip ayrılma başarısı gösterdi. Mehmet Akbulut tarafından antrene edilen al erkek tay son startında Karacabey Tarım İşletmesi Koşusu’nu (G2) kazanmıştı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız.

1600 metre çim pistteki mücadelede 450.000 TL birincilik ikramiyesi belirlenmişti. Gökhan Kocakaya idaresinde dıştan etkili ataklarla gelen EGEBERK (Kafkas Şahı – Maşuka / Antepli) koşuyu ikinci olarak tamamlarken, TAYKUT (Özgünhan – Bereket / Volga.2) jokeyi Tolga Yıldız’la üçüncü oldu, OĞUZBOYLU (Anka – Betül / Antepli) ise Müslüm Çelik ile tabelanın son basamağında yer aldı.

Kazanan tay için bitiriş derecesi 1.44.61 olurken, yarışta farklar 1/2 Boy – Burun – 3 Boy şeklinde sonuçlandı.