Başbakanlık Koşusu’nda FINESSE’in Zaferi !

1952’den beri kesintisiz düzenlenen Başbakanlık Koşusu (Açık – G1)
3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olarak 22 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. Son metreleri büyük çekişmeye sahne olan koşuya 9 safkan katılım gösterdi.

10 koşulu İstanbul yarış programının 7. koşusu olarak gerçekleşen G1 mücadeleyi Ergun Kalabak’ın sahibi, K. Levent Kitapçı’nın da yetiştiricisi olduğu FINESSE (Luxor – Flying Saucer / Eagle Eyed) jokeyi Selim Kaya idaresinde zaferle noktaladı. Yasin Demirkıran antrenesindeki al at bu koşuyla birlikte ilk G1 galibiyetini elde etti. Kariyerinde 2017 yılı Büyük Taarruz Koşusu (G2) ve 2018 yılı İsmet İnönü Koşusu (G2) birincilikleri bulunan safkan, geçtiğimiz yılın Gazi Koşusu (G1) üçüncüsüydü.

Birincilik ikramiyesinin 650.000 TL olarak belirlendiği 2018 yılı Başbakanlık Koşusu’nu izlemek için tıklayınız.

Çim pistte 2000 metre mesafe üzerinden yapılan koşunun ikincisi, son startında Fevzi Çakmak Koşusu (G2) galibi olan ve bugün Halis Karataş’la koşuya katılan HASAFET (Youmzain – Reemeya / Bernardini) olurken, 2017 yılı Preveze Koşusu (A3) galibi RUNNER BULL (Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat) da Akın Sözen ile üçüncü oldu. Daha önce bu koşuda 2 kez ikinci, 1 kez de üçüncü olan BLAZE TO WIN (Win River Win – Lovely Blaze / Sri Pekan) ise bu yıl tabelanın dördüncü basamağında yer aldı.

Kazanan doru erkek at için bitiriş derecesi 2.02.08 oldu ve yarışta farklar 2 Boy – 1/2 Boy – Boyun şeklinde sonuçlandı.