63. Kısrak Koşusu’nda Selim Kaya İmzası ! Peri Lina Gösterişli Kazandı !

Güçlerini ispat etmiş 3 yaşlı dişi İngilizler için 1956’dan bu yana koşulan Kısrak Koşusu’nda bu yılın kraliçesi PERİ LİNA oldu. Hem 1 Temmuz’daki Gazi Koşusu, hem de tayların ilerdeki annelik kariyerleri için en önemli göstergelerden biri olarak kabul edilen (Açık-G1/D) koşu, 3 Haziran Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapıldı.

İstanbul Yaz Sezonu’nun 24. yarış gününde 9 koşulu bir gündüz yarış programı vardı. Günün 5. koşusu olan, 770.000 TL birincilik ikramiyeli Kısrak Koşusu’na 3 yaşlı 17 safkan dişi İngiliz tayı katıldı. Fedai Kahraman‘ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Mehmet Yalçın tarafından antrene edilen PERİ LİNA (Falco – Efisia / Efisio), jokeyi Selim Kaya ile dişi taylar için bu en önemli Gazi provasını zaferle noktaladı.

Koşunun videosunu izlemek için tıklayınız.

Son startında Dişi Tay Deneme Koşusu’nu (G1) ikinci olarak tamamlayan kır dişi tay, yarış kariyerindeki dokuzuncu koşusunda beşinci galibiyetini elde etmiş oldu ve oldukça başarılı bir tablo çizdi. Jokey Selim Kaya ise bu zaferle birlikte üst üste ikinci, son 11 yılda da altıncı kez Kısrak Koşusu’nu kazanmış oldu.

Çim pistte 2100 metre mesafede gerçekleşen yarışın ikincisi; Ahmet Çelik ile start alan, Celal Tekdoğan’a ait VALENCIA (Mendip – Lunarat / Royal Abjar) isimli safkan oldu. Kır dişi tay son koşusunda PERİ LİNA‘yı geride bırakarak Dişi Tay Deneme Koşusu’nu kazanmıştı. Hasan S. Ekinci’nin sahibi olduğu ŞEKER HANIM (Victory Gallop – Şeker Ayşe / Barnato), jokeyi Furkan Yüksel ile tabelanın üçüncü basamağında yer aldı ve istikrarını sürdürdü. Ahmet Güzelocak’ın Dişi Tay Deneme Koşusu üçüncüsü kır safkanı GRAYAMAZON (After Market – Setryn / Strike The Gold) ise, jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde dördüncü olarak tabelayı tamamladı.

Sıralı 5’li Bahis oyununun da ilk kez oynandığı 63. Kısrak Koşusu‘ndan V. İbrahim Aracı’nın MISS PLANET (Native Khan – White Lily / Shining Wolf) isimli tayı, jokeyi Ayhan Kurşun’la beşinci olarak ayrıldı.

Kazanan PERİ LİNA için 2.08.89 şeklinde başarılı bir bitiriş derecesi belirlenirken, koşuda farklar 1,5 Boy – 2,5 Boy – Boyun olarak sonuçlandı.